Sunday, 1 June 2008

Autocad

AutoCAD, Autodesk firması tarafından üretilip geliştirilen, tasarım ve çizimlerin bilgisayar ortamında yapılmasını sağlayan ve halen 80 ülkede 17 dilde versiyonları bulunan ve bir Computer Aidet Draffing and Desing(Bilgisayar Destekli Teknik Çizim ve Tasarım) paketidir.
AutoCAD in DWG uzantılı çizim formatı Dünya Endüstriyel çizim standardı olarak kabul edilmekte ve dünyada 1.200.000'den fazla kayıtlı kullanıcı tarafından 2.000.000.000'ın üzerinde DWG dosyası üretildiği tahmin edilmektedir.Genel amaçlı bir tasarım ve çizim programı olan AutoCAD'i kullanmak için her hangi bir program dilini bilmek ya da başka bir programı kullanmış olmak gerekli değildir.gelişmiş etkileşimli grafik kullanıcı ekranı sayesinde tüm komutlara menüter den veya sembol simgelerden kolayca erişmek ve çizim, düzenleme,vs. komutlarını kullanmak olasıdır.
ReleaselO, 12,13,14,16 ,2000 ve 2002 versiyonları ile kullanıcılarına Dos ve Windows ortamında çalışma ortamı sağlanmıştır
AutoCad, kişisel bilgisayarlar üzerinde Windows 95,Windows 98,Windows 2000 Ve Windows XP ortalarında, değişik iş istasyonlarında, UNIX ortamında ve Macintosh bilgisayarlar üzerinde de çalışmaktadır, ayrıca çok kullanılan bilgisayar ağlarında(Network) destekleyen AutoCAD programının en önemli özelliklerinden biriside;hangi ortamda üretilirse üretilsin, çizim dosyalarının hiçbir ek değişikliğe gerek duyulmadan diğer bir bilgisayar ortamında okunup, üzerinde işlem yapılabilmesidir.
İlk sürümü 1982 yılında çıkmış olan AutoCAD, bu güne kadar büyük gelişmeler göstermiş ve geliştirilen her yeni AutoCAD, yeni bir versiyon veya sürüm numarası ite adlandırılarak satışa çıkmıştır.
AUTOCAD'İ KİMLER KULLANABİLİR?
AutoCAD genel amaçlı bir tasarım ve çizim programıdır. Dolayısıyla çok geniş bir yelpaze içerisinde her hangi bir disipline özgü komutlarla kullanıcıyı kısıtlamadığı gibi, açık mimarisi ile istenilen yönde özelleştirilebilir.AutoCad, tüm mimar ,mühendis,tasarımcı, grafiker ve kısaca tasarım ve çizim ile ilgili her disiplin tarafından kutlanılacak bir programdır. Bu gün ülkemizde ve dünyada Makine Mühendisliğinden,Güzel sanatlara,Mimarlıktan Tıbba, Şehir planlamadan, Reklamcılığa,Haritacılıktan Elektroniğe , Uzay araştırmalarından Denizbilim Araştırmalarına kadar her alanda AutoCAD'den temel tasarım ve çizim paketi olarak yararlanılmaktadır.
AutoCAD'in bu kadar yaygın olarak tercih edilen bir yazılım olmasının sebebi, gerek 2, gerekse-3 boyut tasarım ve çizim için sağladığı olanaklar ve kullanım kolaylığıdır. AutoCAD, gerçek bir 2- ve 3- boyutlu(3D)tasarım ve çizim yazılımıdır.
AUTOCAD İLE NELER YAPILABİLİR?
AutoCAD, programında komut ve menü alanları ile çevrelenmiş olan alan, kullanıcının tasarım ve çizim alanıdır. Kullanıcı, bu pencerede, tıpkı 2-boyutta çalıştığı gibi 3- boyut da kendi çizim uzayının oluşturup gerçek 3 boyutlu tasarım ve çizimler oluşturabilir. Bu pencerede, çizim 3-boyutlu uzayda,istenilen konumu, istenilen bölümü görüntülenebilir,yakından ye da uzaktan bakabilir, gerçek perspektif görüntüler elde edebilir.Kullanıcı, eğer dilerse, çalışma penceresini farklı şekillerde bölerek elde edebilir.Kullanıcı, eğer dilerse,çalışma penceresini farklı şekillerde bölerek her birinden farklı bir uzaklık ve konum kullanarak çalışılabilirdir pencereden diğerine geçe bilir.Daha sonra tasarım değişik boyutlardaki görüntülerini, değişik yönlerden , görünüşlerini, perspektif görünüşlerini ve detaylarını, ekranda beliren Paper space üzerinde yerleştirerek istenilen ölçüde çıktı alınabilir.
Ölçek düzenlemek, AutoCAD'de, sadece çıktı alınırken yapılan bir işlemdir AutoCAD kullanıcısının farklı ölçeklerde çizim üretebilmek için birden fazla çizim yapmasına gerek yoktur. Aynı şekilde çizim kağıdının özerinde istenilen her türlü ekleme yapılabilir, notlar düşülebilir, resim numarası, pafta adı, çerçeve ve ye etiket tasarımı iliştirilebilir. Tüm bunlar bir kez tasalandıktan sonra her çizimde kullanılabilir.
AutoCAD ile çizim yaparken, kullanıcı, tanımlı çizim öğelerini kullanabileceği gibi, değişik düzenleme komuttan ite istediği karmaşıklıkta geometriler de oluşturulabilir. Çizgi, daire, elips, yay gibi basit çizim öğeleri, 2- veya 3- boyutlu spline eğriten, 3- boyutlu yüzeyler, kont, silindir, küre gibi 3- boyutlu ve karmaşık öğelerin kullanımı ile 2- boyutlu karmaşık profilleri döndürerek, kesitleri uzatarak ve ye 3 boyutlu ergiler arasını dokutarak karmaşık 3- boyutlu yüzeyler elde etmek AutoCAD için oldukça kolaydır.
Kullanıcı çizim öğelerini kullanarak çizini gerçekleştirmesi için AutoCAD, bir çok çizim yardımı komutu ile donatılmıştır. Kullanıcının imlecinin hareketini kontrol edebilmesinden, uzayda bulunmak istediği düzlemi tanımlaması kadar giden bu komutlarla çizim yapmak kolaylaştırılmıştır. Aynı şekilde, klasik yöntemler ite saatler alabilecek geometrik hesaplama sonuçları veya cetvel, pergel, gönye yardımı ile bulunmaya çalışılan özel noktalara AutoCAD tek bir komutla erişebilmektedir.
Örneğin; iki çembere teğet olan bir çizgi çizebilmek için Line komutunu Tanget nesne kenetleme modu ile birlikte çalıştırıp çemberlerin işaretlenmesi, bu istemi AutoCAD üzerinde saliseler ölçülebilecek bir zaman içerisinde gerçekleşir.
Gene aynı şekilde, çizim, düzenleme ve değişim komutları yardımı ite bir çizimden benzeri bir çok çizimi türetmek veya saatler alabilecek bir revizyon işlemi de bir iki dakika içerisinde gerçekleştirilebilir. AutoCAD , tüm çizim öğelerini kopyalayabilir, taşıyabilir, kopartıp birleştirebilir, renklerini ve desenlerini farklılaştırabilir. Dolayısıyla, AutoCAD içerisinde aynı çizimde bir çok yerde kullanabilecek bir öğeyi defalarca çizmek yerine kullanıcı, bu öğeyi bi kez çizdikten sonra kopyalayabilir, taşıyabilir, ve ya bir ad ite kaydederek daha sonra, aynı ve ya başka bir çizimde kullanmak üzere saklayabilir.
Bir teknik resim ye da perspektif görüntünün çarpıcılığını çizimin düzeni kadar etkileyen diğer unsurlar da çizgi ve taramaların kalitesidir.AutoCAD, kullanıcıya bu konulara da yardım sağlamaktadır. Kullanıcılar çizgi-tipi kütüphanelerinden istedikleri çizgi tipini seçebilecekleri gibi, kendileri de istedikleri çizgi tiplerini oluşturabilirler. Aynı şekilde AutoCAD kütüphanesinden seçilecek bir tarama deseni ile istenilen kapalı alan işaretlenerek tarama işlemi gerçekleştirilir. Kullanıcı, tarama deseninin özelliklerini değiştirebileceği gibi, katsayı ile de oynayabilir; kendi özgün tarama desenlerini kütüphaneye ekleyebilirler,taranacak alanda tarama yapılacak ve yapılmayacak alanları tanımlayabilir. AutoCAD, bu verileri veritabanında sürekli değerlendirdiği için taranan alanın özellikleri değiştirildiğinde,istenirse tarama otomatik olarak kendisini yeni sınırlara uydurur. Tüm bu elamanlar 265 değişik renkte ekranda görüntülenebileceği gibi, çıkı ayarların m cinsine göre farklı renklerde ye da tek renk olarak ve istenilen kalınlıklarda kağıt üzerine dökülebilir.
AutoCAD kütüphanesinde bir çok yazı sitili bulunduğu gibi; kullanıcılar dilerse True Type ve Postscript fontları da kullanabilir, yazıları istedikleri alana, diledikleri gibi yazabilirler. Başka bir yazı düzenleyicisinden AŞÇİ! formatta alacakları yazılan AutoCAD çizimlerine aktarılabilir.
AutoCAD, sadece tasarım ve çizim kolaylıkları île değil; çizim mantığı ile de kullanıcıya bir çok kolaylık sağlar. Örneğin; Layer kullanımı sayesinde bir çizimden değişik detayları gösteren bir çok çizim üretilebildiği gibi, bir proje üzerinde aynı anda değişik disiplinlerdeki kullanıcıların çalışıp, birbirleri ile uyumlu olmalarını ve çizimin gereksiz yere karmaşıklaşmasını ve şişmesini önler. Katman mantığı üst üste konmuş şeffaf ve eskis kağıtları gibi düşünülebilir. Kullanıcı her bir katmana çizimin değişik bir detayını çizip, dilediklerini aynı anda görüntüleyip inceleyebilir, çıktı alabilir.Örneğin; Layer kullanımı sayesinde bir çimden değişik detayları gösteren bir çok çizim üretilebildiği gibi, bir proje üzerinde aynı anda değişik disiplinlerdeki kullanıcıların çalışıp, birbirleri ile uyumlu olmalarını ve çizimin gereksiz yere karmaşıklaşmasını ve şişmesini, büyümesini önler. Katman mantığı, üst üste konmuş şeffaf eskiz kağıtları gibi düşünülebilir.Kullanıcı her bir katmana çizimin değişik bir detayının çizip, diledikleri aynı anda görüntülenip inceleyebilir, çıktı alabilir.
AutoCAD'in sahip olduğu bir diğer özellik de , otomatik ölçülendirmedir. Doğrusal ve açısal ölçülendirme, çap ve yan çap ölçülendirme AutoCAD de çok kolaydır.Ölçü komutuna grip, ölçülendirilmesini istediğimiz öğeyi göstermeniz ve ölçü çizgisinin konmasını istediğimiz yeri belirtmemiz yeterli olacaktır.
AutoCAD'in diğer bir özelliği ise; Associative Dimensioning mantığı ile çalışan AutoCAD, ölçülendirdiğiniz öğeler üzeride sonradan yapılan değişiklikleri de algılayıp ölçüleri ve ölçü çizgilerini otomatik olarak güncelleştirmesidir. Ölçülendirmenin yanında, AutoCAD, size uzunluk, mesafe, alan, çevre, koordinat vb. bir çok bilgiye ulaşmamızı sağlayan bir çok olanak da sağlamaktadır. Hatta komutları Advanced
Modeling Extension ile birlikte kullanıldığında, nesnelerin sadece geometrik değil kütle özelliklerine de ulaşılabiliyor ve kütleler arasında işlemler yapabiliyorsunuz.
AutoCAD, bu gibi özellikleri sayesinde sadece sizi günler süren işlerden kurtarmak ile kalmıyor, klasik yöntemler ile yapılamayacakları yapıp , daha üretken olmanızı tasarımınızın daha ekonomik ve daha kaliteli olmasını da sağlıyor.
AutoCAD, mühendislik için gerekli hesaplamaları yapabilmeniz, verileri elde edebilmeniz ve daha iteri tasarımlan kolayca gerçekleştirebilmeniz için size gerçek dünyada karşılaşamayacağınız tanımlamaları da sunuyor.Özellikle Makine ve İnşaat Mühendisliği tasarım çalışmalarında büyük kolaylıklar sağlayan 2 boyutlu katı modellerle hacim yerine alanlar arasında da çıkarma, birleştirme,kesişim alma gibi nesneler arası işlemleri yapabiliyorsunuz. Kesit alanların, Atalet momenti hesaplarının sonuçlarının anında görüntülenebilmek bir çok mühendisi saatler süren hesaplamalardan kurtarmaktadır.
AutoCAD' de her işi yapmanın birden fazla yolu olduğu gibi, her amaca uygun farklı özellikler bulabilmek de kullanıcılara büyük bir esneklik sağlamaktadır.
AutoCAD' de farklı katmanlarda, farklı renklerde ve farklı çizgi tiplerinde oluşturduğunuz karmaşık şekilleri dilerseniz blok olarak isimlendirip saklamanız ve gerektiğinde çağırmanız yeniden kullanmanız mümkündür. Hatta isterseniz bu bloklar bir takım yazılı bilgiler, nitelemelerde ekleyebilirsiniz. İsmi ile çağırdığınız her blok geldiğinde, iliştirdiğiniz yazılı bilgiler de otomatik olarak gelmektedir. AutoCAD,
sadece veri tabanı yönetim sistemleri ile değil masa üstü yayıncılık sistemleri ile de iki yönlü iletişim kurabiliyor Görüntüleri Post Sprit dosyası olarak okuyabilmesi ve aktarabilmesi AutoCAD'in kullanım alanını da genişletiyor. Çiziminizi EPS dosyasını (Encapsuiated PostScript) olarak masa üstü yayıncılık sistemine aktarabilmeniz veya PostScript yazıcılardan alabilmeniz, özellikle teknik dokümanlarının hazırlamasında size büyük olanaklar sağlıyor. Daha önceden kağıda geçmiş çizimleri AutoCAD 'e aktarmak için sayılaştırıcı üzerinde kopyalamak ye da tarayıcı ile okuyup AutoCAD'in okuyacağı formata dönüştürmek için seçenekleriniz var.
Diğer yazılımlar ile AutoCAD arasında grafik veri alış verişi IGES veya DXF formattanna uygun olarak kolaylıkla yapılabilir. AutoCAD her iki formatta da bilgi girişi ve çıkışı sağlayabilir.
AUTOCAD VE HIZ
AutoCAD'in n yeni versiyonu olan AutoCAD 2002 den bahsederken onun için, hızlı kaliteli, çekici kelimelerini çekinmeden kullanabiliriz. Başta üretkenlik olmak üzere bir çok yenilik sunulmaktadır; yüksek performans, AutoSnap gibi hassas çizim araçları, raster görüntüler ve dış referans kıpma gibi veri paylaşımları özettikleri, Foto-gerçekçi kaplama, katı dolgular bunlardan sadece bir kaçı.
AutoCAD programının performansının arttırılması için üretici firma kullanıcılardan gelen eleştirileri dikkate alarak programda iyileştirmeler yapmıştır. Program geliştirilirken sürekli testlerden geçirilmiştir. Kullanıcılar la yapılan görüşmeler, anketler ile aşağıdaki alanlarda performans artısının gerekli olduğu ortaya çıkmıştır.
· Görüntü işlemleri ve çizim yükleme/yeniden türetme
· Düzenleme ve geometri oluşturma
· İmleç, diyalog kutuları ve menü yanıt zamanları
· Çizim saklama, AutoCAD programını açılması, nesne kenetleme, çıktı ama ve AutoLIPS çalışma zamanı
· Dış referans/ blok üzerinde çalışma ve menü derleme.


Autocad Kısayolları

F1:AutoCad hakkında yardım almak.
F2:Çizim ortamından yazı ortamına geçme yada tersi işlemi yapma.
F3:OSNAP penceresini açar veya kapatır.
F5:İzometrik izdüşüm arası geçişi.
F6:Kordinat görüntüsünün açık / kapalı durumunu ayarlar.
F7:Izgara fonksiyonunu açıp kapamaya yarar.
F8:Yatay dikey moda geçer.
F9:Atlama modunu aç/kapa.
F10:POLOR aç / kapa.
F11:Obje yakalama izlemeyi aç /kapa.

0 comments: